Napfogyatkozás az oviban

Óvodás szemmel sok minden másképpen látszik, mint ahogy mi felnőttek gondolnánk. Így a napfogyatkozás is több olyan kérdést hozott ki a gyermekekből, amire a válasz nekünk már természetes, nekik viszont nagyon is új volt.

A napfogyatkozás sokszor még a felnőttek figyelmét is leköti, mint látványosság. Több oktatási intézmény is fontosnak tartotta figyelemmel követni ezt a jelenséget, ami azért nem túl sokszor figyelhető meg egy gyermek életében, főleg ha élőben szeretné megnézni, itt Magyarországon.

Megfelelő védőszemüveg nélkül tilos a napra nézni. Az interneten és egyéb médiában sok házi praktikát lehetett találni arra, hogy lehet a napfogyatkozást láthatóvá tenni egy darab papíron vagy más eszközön. Óvodásaink számára az egyik legbiztonságosabb és egyben modern megoldást sikerült találni, ami megfelel a mai digitális iránynak. A halasi csillagvizsgáló és a Halas Média jóvoltából az interneten keresztül élőben nézhették gyermekeink egy kivetítőn a részleges napfogyatkozást.

A csoportokban az óvónők már előre elmagyarázták a jelenséget, így még az élő kép előtt több kérdés is felmerült bennük, amit a videót nézve fel is tettek nekünk felnőtteknek.

Óvodásaink, akik a napot még csak elképzelni, lerajzolni, esetleg megalkotni szokták, tudják, hogy a fényt a Nap adja, ha nincs fent a Nap, akkor sötét lesz, jön a Hold és majd az világít, amíg a Nap vissza nem jön. Az ő kis fejükben kialakult kép alapján a következő kérdéseket tették fel, természetesen korosztályonként mást és mást:

• "Mikor lesz már sötét?" Ha napfogyatkozás van, akkor sötétnek kellene lenni, nem?!
  • "A Nap miért nem narancs- vagy citromsárga?" Mivel a vetítőn fehér folt volt a Nap, ábrázolni viszont a sárga árnyalataival szoktuk.
  • "Miért nem láthatóak a napsugarak?" Hiányolták az ábrázolásnál használt napból kijövő vonalakat.
  • Felkiáltva többen: "Megremegett a Nap!" Mikor a csillagvizsgálóban az objektív megmozdult és így a vetített képen a Nap valóban remegett!
  • "Miért fekete a Hold? Miért nem szürke?"

Újabb élménnyel gazdagodtak óvodásaink, aminek értelme és így értéke majd nagyobb korukban lesz, amikor visszaemlékeznek arra, amit itt ma láttak. Az is lehet, hogy egyszer majd valamelyik ovisunk lesz, aki előadást tart ezekről a számunkra látványosságokról, ami amúgy elég komoly tudomány.