Bemutatkozik az óvodapszichológus

Óvodapszichológusként az óvodában, a pedagógiai-nevelési folyamatban megjelenő problémák, akadályok megértésében, okainak feltárásában, és szükség esetén a problémák korrekciójában igyekszem segítséget nyújtani. Az óvodapszichológus elsődleges szerepe a megelőzésben, prevencióban rejlik.

Az óvodapszichológushoz segítségért fordulhat a gyermek érdekében a szülő és a család, illetve a pedagógus. Segítséget ad a családnak, szülőnek gyermeke pontosabb megértéséhez, és ösztönzi a szülőt a dilemmák megoldására. Az óvodás korosztályt érintő kérdésekben, havi rendszerességgel szervezett ismeretterjesztő előadásokon és közös beszélgetéseken keresztül támogatja a szülői szerep formálódását, a családi érzelmi nevelés sikerességét. Közös gondolkodás nyomán segítséget ad a pedagógusnak a probléma alaposabb megértéséhez, így támogatva a pedagógust a helyzet feloldására.

A pszichológus a problémafeltárást és segítségnyújtást konzultációs (tanácsadói) keretek közt végzi az Óvodában. A konzultációs kereteken túlmutató problémák (pl: pszichiátriai, pszichoterápiás, gyógypedagógiai, családterápiás, stb. indikáció) esetén az óvodapszichológus a szülőt és gyermekét segít eljuttatni a megfelelő szakemberhez.

Milyen helyzetekben érdemes az óvodapszichológushoz fordulni?

• Viselkedési, beilleszkedési, magatartási problémák
  • Érzelmi nehézségek
  • Krízishelyzetek a családban pl. válás, gyász
  • Csoportok, közösségek problémái