Tudásbázis
Sokan vagyunk úgy, hogy kérdések merülnek fel óvodás gyermekeink viselkedésével, nevelésével kapcsolatban. Óvónőink többsége gyakorló anyuka is egyben, sokéves egyéni és óvodai tapasztalattal. Akik pedig még előtte vannak, friss tudással rendelkeznek. Összegyűjtöttünk több olyan általános kérdést, amivel már többen megkerestek minket, és most szeretnénk megosztani az ezekre adott válaszokat is.
Ha esetleg olyan kérdésed lenne, amire itt nem találtál választ, akkor írd meg nekünk a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre és hamarosan választ keresünk rá.
Az ovikezdés mérföldkő a család életében. Ha jól csinálják, szomorúság helyett büszkék lehetnek magunkra és csemetéjükre is. Nincs olyan gyerek, aki előbb, vagy utóbb ne szokna be az óvodai közösségbe, ám sok múlik szülőkön és az intézményen. A beszoktatásra készülni kell, de ha a következő öt szempontot figyelembe veszik minimális könny-mennyiséggel teljesíthető a beszoktatás.
Mesét hallgatni mindig nagy élmény egy kisgyermek számára, főként, ha este anya oda ül az ágya szélére egy kicsit beszélgetni, mesét olvasni. A mai rohanó világban még ezt a fél órát is nehéz kiszorítani, de ha ez mégis sikerül, akkor az nagy ajándék a gyermekünk számára.
Régebben az óvodába lépés szigorú feltétele volt a szobatisztaság. Ma már az óvodák többségében rugalmasabban kezelik ezt a kérdést. A gyermekek fejlődési üteme eltérő, de a többség 3 éves kora körül válik szobatisztává. Szobatiszta az a gyermek, aki vizeletét, székletét visszatartja, szól az anyukájának, kéri a bilit, vagy szalad a WC-re. Tehát ő figyelmezteti a felnőttet, nem pedig fordítva. Nem szobatiszta még az a gyermek, akit az anyukája bilire ültet, amikor mocorogni kezd játék közben, vagy étkezés után és ez legtöbbször sikerrel jár.